Veganizmas. Nauda sveikatai

Veganiškai maitintis pasirinkau ne dėl naudos sveikatai, o dėl etinių priežasčių. Tačiau laikui bėgant pastebėjau keletą teigiamų pokyčių savo sveikatoje ir man pasidarė įdomu kuo veganiška mityba yra naudinga mūsų kūnui. Taip pradėjau mokytis apie subalansuotą veganišką mitybą. Šiame straipsnyje pristatysiu kokią naudą sveikatai gali turėti veganiški mitybos įpročiai. Prieš tai noriu pabrėžti, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl kas tinka man – ne visada gali tikti Jums. Veganišką mitybą skatinu išbandyti kiekvienam, bet tai reikia daryti atsakingai, valgant sveiką, subalansuotą, įvairų maistą, o turint sveikatos problemų prieš tai pasitarti su daktaru.

Maistinės medžiagos

Iš subalansuotos veganiškos mitybos galite gauti visas reikiamas maistines medžiagas. Veganiška mityba yra pilnavertė, tačiau kaip ir visada – norint gauti visus reikiamus organizmui mikroelementus, reikia valgyti sveiką ir įvairų maistą. Kadangi mes visus gyvūninės kilmės produktus pakeičiame augaliniais, kurie gali būti ir dažniausiai yra vertingesni nei pavyzdžiui mėsos produktai, ši mityba tampa turtinga antioksidantais, ląsteliena, magniu, kaliu, folio rūgštimi, vitaminais A/C/E ir panašiai. Bet yra keletas medžiagų, kaip pavyzdžiui geležis, kurią yra sudėtingiau įsisavinti iš augalinių produktų lyginant su gyvūniniais.

Kova su antsvoriu

Įvairūs moksliniai tyrimai parodo, kad veganiška mityba yra veiksmingesnė norint sulieknėti, lyginant su įprastomis dietomis. Veganiška mityba padeda numesti svorio, sumažinti cholesterolio kiekį, subalansuoti cukraus lygį kraujyje, sumažinti lipidų koncentraciją plazmoje ir panašiai. Griežtos poros savaičių dietos žiūrint į ilgalaikę perspektyvą yra neefektyvios. Taip pat, daugelis dietų gali nesuteikti reikiamų maistinių medžiagų ir taip galite pridaryti žalos savo sveikatai. Kas man patinka apie veganišką mitybą – tai nėra dieta, tai – gyvenimo būdas. Jums nereikės skaičiuoti kalorijų, mažinti porcijų ar badauti. Galite valgyti ką tik norite, tačiau žinoma, reikia stengtis, kad maisto racione didžiausią dalį užimtų sveikas maistas ir taip pat vartoti mažiau pusfabrikačių.

Diabeto kontrolė

Atlikta daugybė tyrimų, kurie parodo, kad subalansuota veganiška mityba gali padėti žmonėms sergantiems diabetu arba nuo jo apsisaugoti. George Washington universitete buvo atliktas tyrimas, kaip veganiška mityba paveikia 2 tipo diabetu sergančius žmones. Iš viso buvo surinkti 99 žmonės ir suskirstyti į dvi grupes. Vienai grupei buvo paskirta veganiška (low-fat) mityba, o kitai – Amerikos Diabeto Asociacijos rekomenduojama mityba. Po 22 savaičių 43% žmonių, kurie maitinosi veganiškai sumažino diabeto medikamentų poreikį, o kitoje grupėje poreikį sumažino 26% žmonių. Veganiškai besimaitinančių žmonių cholesterolio kiekis vidutiniškai sumažėjo 21.2%, o kitos grupės tik 10.7%. Abiem atvejais buvo pagerinta glikemijos ir lipidų kontrolė, tačiau ryškesnis teigiamas pokytis buvo matomas maitinantis veganiškai. Veganiška mityba padidina insulino jautrumą, todėl yra lengviau palaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje.

Eric Adams (Brooklyn Borough President) sėkmes istorija, kaip veganiška mityba išgelbėjo nuo pražūtingos diabeto diagnozės.

Sveika širdis

Veganiška mityba padeda palaikyti sveiką širdies veiklą:

  • Veganiškoje mityboje sutinkama žymiai mažiau sočiųjų riebalų nei įprastoje, todėl maitinantis veganiškai yra didesnė tikimybė turėti normalų cholesterolio kiekį kraujyje, o dėl to sumažėja insulto ir širdies ligų rizika;
  • Augalinės kilmės produktuose yra daug skaidulų, kurios padeda greičiau pašalinti blogąjį cholesterolį iš organizmo;
  • Veganai turi mažesnę aukšto kraujospūdžio riziką;
  • Veganiška mityba gali padidinti apsaugą nuo susirgimo diabetu;
  • Veganiška mityba efektyviau kontroliuoja cholesterolio, cukraus kiekį kraujyje, padidina insulino jautrumą;

Papildoma apsauga nuo vėžio

Mokslininkai teigia, kad veganiška mityba gali padėti apsisaugoti nuo susirgimo vėžiu, taip pat šią ligą kontroliuoti. Pavyzdžiui, reguliariai į savo maisto racioną įtraukiant ankštines daržoves galima sumažinti storosios žarnos vėžio riziką. Kiekvieną dieną valgant šviežias daržoves, vaisius sumažėja mirties rizika nuo vėžio. Taip pat tyrimai rodo, kad būtent sojos produktai, tokie kaip tofu, sojos pienas, sojos pupelės ir panašiai, gali apsaugoti nuo krūties vėžio. Pieno produktų vartojimas siejamas su prostatos vėžio rizikos padidėjimu. Rūkyta, perdirbta ir labai aukštoje temperatūroje kepta mėsa prisideda prie įvairių formų vėžio susirgimo rizikos padidėjimu.

Artrito gydymas

Mokslininkai teigia, kad veganiška mityba gali padėti gydyti artritą. Tai galima paaiškinti mitybos antioksidantinėmis sudedamosiomis dalimis, laktobacilomis, skaidulomis bei galimais žarnyno floros pokyčiais. Mičigano universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 40 pacientų sergančių artritu. Pacientai buvo suskirstyti į dvi grupes. Viena grupė perėjo prie veganiškos mitybos, o kita laikėsi įprastos. Po šešių savaičių pacientai buvo paprašyti įvertinti savo sveikatos būklę ir pakitimus. Rezultatai parodė, kad žmonės, kurie laikėsi veganiškos mitybos pastebėjo efektyvesnius pokyčius – geresnį fizinį funkcionalumą, energijos lygį. Suomijos Turku universiteto centrinėje ligoninėje atliktame tyrime pacientams, kurie maitinosi veganiškai, nustatyti teigiami žarnyno floros pokyčiai.

Apibendrinimas

Apie šią temą kalbėti yra labai sunku, nes vienos tiesos nėra. Noriu pabrėžti, kad veganiška mityba mums nesuteikia jokio garanto, apsaugos nuo šių ligų ir panašiai. Tai yra tik pagalbinė priemonė, kurią teisingai „naudojant“ galima padidinti sveikatos atsparumą nuo tam tikrų ligų, arba pagreitinti sveikimo procesą. Nors vieniems žmonėms ši mityba puikiai tinka, kitiems gali būti atvirkščiai. Man patinka į veganizmą pažiūrėti iš logiškos pusės – svarbiausia yra sveikai maitintis. O kas yra sveikas maistas? Tai yra neapdoroti, švieži, natūralūs, subalansuoti maisto produktai – daržovės, vaisiai, riešutai, kruopos, pupelės ir panašiai. Tada pasidaro pakankamai aišku, kodėl veganiška mityba gali turėti teigiamos naudos mūsų sveikatai, nes dažniausiai lėkštėje mes turime būtent tą sveiką maistą.

Like
Close
Gyvengim ekologiškiau. Bernadeta Laurinaitytė. © Copyright 2024. All rights reserved.