Taisyklingas atliekų rūšiavimas. Kaip ir kodėl?

Rūšiavimas greičiausiai viena iš elementariausių tvaraus gyvenimo taisyklių. Apie atsakingo atliekų rūšiavimo svarbą girdime labai dažnai. Vieniems tai tapo kasdienybe, tačiau kitiems tai vis dar kaip sudėtinga mįslė.

Kodėl svarbu taisyklingai rūšiuoti?

Taisyklingai rūšiuodami namuose mes lyg nusprendžiam atliekų likimą – jos bus perdirbtos ir paverstos naujomis medžiagomis, arba keliaus į sąvartyną. Dažnai į vieną šiukšliadežę metamos įvairios atliekos, susimaišiusios tarpusavyje tampa sudėtingai arba visai neperdirbamos, todėl labai svarbu rūšiuoti atliekas, tam, kad jas būtų galima perdirbti ir panaudoti dar kartą. Taisyklingai rūšiuojant ir perdirbant atliekas:

  1. Taupomi natūralieji ištekliai. Perdirbo procese iš panaudotų medžiagų yra sukuriami nauji produktai, pratęsiamas medžiagų tarnavimo laikas, todėl mažėja poreikis išgauti naujus natūralius, sparčiai senkančius, žemės resursus.
  2. Taupoma energija. Atliekų perdirbimo procese sunaudojama mažiau energijos nei norint išgauti naujus resursus.
  3. Saugoma aplinka. Didžioji pramonės dalis yra neatsiejama nuo iškastinio kuro deginimo (tai yra naftos, anglies, gamtinių dujų deginimas, skirtas energijai išgauti), o tai yra vienas iš pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių. Iškastinio kuro deginimas, prisideda prie globalinių problemų augimo, tokių kaip klimato kaita. Perdirbimo proceso metu į aplinką yra išskleidžiama mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Sumažėjus poreikiui išgauti naujas medžiagas, mažiau kertami miškai, sausinami ir teršiami vandens telkiniai, žalojami ir be prieglobsčių paliekami laukiniai gyvūnai, saugojamas kraštovaizdis ir panašiai.
  4. Sprendžiama taršos problema. Atsakingas rūšiavimas ir atliekų perdirbimas kovoja su kita problema – tarša. Pasirinkdamas išmesti atlieką ten kur ji bus perdirbta tu užtikrini, kad ji neatsiras sąvartyne, upėje, miške ar kitur, kur ji terštų aplinką.
  5. Mažinami sąvartynai. Perdirbimo metu yra prailginamas panaudotos medžiagos tarnavimo laikas. Iš perdirbtų atliekų yra pagaminami nauji produktai, kurie bus naudojami iki tol, kol nebegalės atlikti savo funkcijos ir vėl keliaus į perdirbimo ciklą. Tokiu būdų atliekos nėra išmestos į sąvartynus po pirmo panaudojimo ir sąvartynuose kaupiasi mažiau atliekų.
  6. Sukuriamos darbo vietos. Augant atliekų perdirbimo svarbai sukuriama daugiau naujų darbo vietų visame pasaulyje.

Kaip taisyklingai rūšiuoti?

Tuos, kurie šiandien namuose turi tik vieną šiukšliadėžę, labai skatinu prisijaukinti rūšiavimą. Pirmiausia reikia pasirūpinti skirtingomis talpomis į kurias galėsite mesti atliekas. Tai gali būti specialios rūšiavimo, paprastos namų šiukšliadėžės arba bet kokios kitos talpos, kurios galės atlikti joms skirtą funkciją. Toliau reikėtų pasidomėti ką galima ir ko negalima mesti į skirtingus konteinerius. Na ir galiausiai, išsiugdyti rūšiavimo įprotį, kas tikrai nebus sudėtinga turint atskiras atliekų talpas. Ir viskas! Reikia tik tiek nedaug iki tvaraus gyvenimo pradžios.


PLASTIKAS

MESTI

Plastikinės maisto pakuotės
Dėžutės, indeliai
Plastikiniai buteliai
Buitinių priemonių tara
Maišeliai, plėvelė
Plastiko loveliai
Žaislai be elektroninių įtaisų
Kombinuotos pakuotės: Elopak, TrataPak
Pieno, sulčių pakuotės
Traškučių, saldainių, kiti pakeliai
Metaliniai dangteliai
Gėrimų, konservų skardinės
Kepimo skardos
Kitos smulkios metalinės atliekos

NEMESTI

Higienos reikmenys
Dantų šepetėliai
Skutimosi peiliukai
Aerozolio flakonėliai
Medicinos atliekos, švirkštai
Tepalo bakeliai
Indeliai nuo dažų
Antifrizo pakuotės
Smulki ir stambi elektroninė įranga

PASTABA. Iš pakuočių reikia išpilti skysčius, galima praskalauti, bet plauti nereikia. Buteliukus užsukti. Medikamentus galima priduoti vaistinėse arba kartu su pavojingų medžiagų atliekomis gabenti į stambiagabaričių atliekų aikšteles.


POPIERIUS

MESTI

Visų rūšių kartonas
Rašomasis popierius
Popierinės ar kartoninės
maisto pakuotės
Laikraščiai
Žurnalai
Vokai, skrajutės
Lankstinukai
Dovanų maišeliai, dėžutės
Knygos bei jų viršeliai
Pakavimo popierius

NEMESTI

Sauskelnės
Vienkartinės servetėlės
Popierius padengtas plastiku,
suteptas riebalais,
tepalais, dažais, betonu
Dokumentų segtuvai su
metalinėmis dalimis

PASTABA. Popierius turi būti sausas ir nesuteptas aliejais. Kitas atliekas, kurios netinka rūšiavimui mesti į buitinių atliekų konteinerį.


STIKLAS

MESTI

Buteliai
Indai
Stiklinės talpos
Stiklainiai be dangtelių
Stiklo šukės

NEMESTI

Veidrodžiai
Porcelianas
Krištolas
Keramikos dirbiniai
Dezinfekcinių priemonių buteliai
Visų tipų elektros lemputės
Televizorių ekranai
Automobilių stiklai
Namų langų stiklų paketai

PASTABA. Pakuočių plauti ar nuo jų pašalinti etiketes nebūtina, reikia tik išpilti jose esančius skysčius. Kitos atliekos, kurių negalima mesti į rūšiavimo konteinerį, turi būti nugabentos į stambiagabaričių atliekų aikšteles ar specialius surinkimo punktus.


TEKSTILĖ

Tekstilės atliekoms yra skirti specialūs konteineriai į kuriuos reikia mesti šias atliekas. Tekstilės konteinerius galima rasti kiekvienoje savivaldybėje.


Atliekų tvarkymo centrai

Daugiau informacijos apie stabiagabaričių arba žaliąsias atliekų surinkimo aikšteles galima rasti Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų internetiniuose puslapiuose.

VILNIUSKAUNASKLAIPĖDAŠIAULIAIPANEVĖŽYS
ALYTUSUTENAMARIJAMPOLĖTELŠIAITAURAGĖ
Like
Close
Gyvengim ekologiškiau. Bernadeta Laurinaitytė. © Copyright 2024. All rights reserved.