Maisto atliekų tvarkymas bute

Straipsnyje Kompostavimas namuose sužinojome kas yra kompostas, kaip taisyklingai kompostuoti ir kodėl verta tai daryti. Šis straipsnis yra skirtas žmonėms, kurie neturi vietos lauko kompostavimui, gyvena bute, arba aplamai nežino kaip reikėtų elgtis su maisto/žaliosiomis atliekomis. Pirmiausia pateiksiu kompostavimo būdus tinkančius gyvenantiems bute, o po to pristatysiu keletą pasirinkimų ką daryti su žaliosiomis/maisto atliekomis ar kompostu, jeigu neturite kur jo naudoti patys.

Bokashi kompostavimas

Tai puikus kompostavimo būdas tiems, kurie neturi vietos lauko kompostavimui. Specialioje Bokashi talpoje galėsite sandariai sudėti visas virtuvės, buitines atliekas. Bokashi talpa turi sandariai uždarytą dangtį ir apačioje esantį kranelį, pro kurį galite išleisti susikaupusį skystį – organinę trąšą augalams. Pliusai – efektyvus ir paprastas būdas kompostuoti bute. Talpa yra uždara, todėl neskleis nemalonaus kvapo. Galima kompostuoti visas maisto atliekas. Minusai – jeigu talpos apačioje esanti anga nėra sandari, gali išbėgti nemaloniai kvepiantis skystis.

Pasiruošimas. Šiam būdui Jums reikės Bokashi talpos, bet taip pat galite naudoti paprastą sandarų kibirą/talpą. Tam, kad suaktyvintume organinių medžiagų irimo procesą, prireiks specialių kompostavimo granulių (tai yra bakterijų ir mielių mišinys). Kompostavimo talpą patariu laikyti virtuvėje, kur kaupiasi daugiausiai maisto atliekų.

Komposto pildymas. Išsirinkus kompostavimo vietą galima pradėti jį pildyti maisto atliekomis sluoksniuojant su kompostavimo granulėmis. Jeigu naudojate specialią Bokashi talpą – reguliariai, kas keletą dienų atsukite apačioje esantį kranelį ir išleiskite susikaupusį skysti, vadinamą komposto arbata. Vieną šaukštą šio skysčio atskieskite su 2 litrais vandens ir laistykite augalus – tai puiki organinė trąša. Užpildžius visą talpą padėkite ją į šalį porai savaičių (todėl naudinga turėti dvi kompostavimo talpas, kad maisto atliekų tvarkymo procesas nenutrūktų).

Komposto naudojimas. Po poros savaičių, pradėjusias irti maisto atliekas jau galima gabenti į sodą, daržą ir užkasti jas žemėje, ant kurios bus sodinami augalai.

Sliekų kompostas

Sliekų kompostavimo būdas puikiai tinka gyvenantiems bute. Pliusai – greitas procesas, nėra blogo kvapo, perpratus eigą nereikalauja daug pastangų. Minusai – sliekų laikymas namuose gali tikti ne visiems. Suirimo laikas – nuo 3 iki 6 mėnesių.

Pasiruošimas. Pirmiausia reikia pasirūpinti kompostavimo talpa – tai turėtų būti specialūs sliekų kompostavimo maišai arba specialios kelių aukštų dėžės/talpos. Išsirinkus kompostavimo vietą, žinoma, reikės sliekų. Įsigijus sliekus reikia paruošti jiems namus – kompostavimo talpos apačią reikia iškloti susmulkintu popieriumi, kartonu (daugiau anglies turinčiomis medžiagomis). Sliekams patinka ganėtinai drėgna aplinka, todėl popierių, kartoną galite pamirkyti vandenyje, nusausinti ir dėti į talpą. Toliau reikia įdėti maisto atliekų (daugiau azoto turinčių medžiagų), kad sliekai turėtų kuo maitintis. Atlikus šiuos žingsnius talpą galima apgyvendinti sliekais.

Komposto pildymas. Svarbu, kad sliekai turėtų kuo maitintis, todėl talpą reikia reguliariai pildyti maisto atliekomis. Atkreipkite dėmesį, kad maisto atliekų negalima dėti per daug, nes sliekai gali nespėti jų suvalgyti. Taip maisto atliekos pradės pūti, sklisti nemalonus kvapas, talpoje pasidarys per daug drėgna, pakils viduje esanti temperatūra. Kad to išvengtumėte, per dieną maisto atliekų reikia dėti iki 30% sliekų bendro svorio ir taip pat nepamiršti reguliariai papildyti talpą daugiau anglies turinčiomis medžiagomis.

Principas. Sliekai suvalgę talpos dugne esančias atliekas keliauja į viršų ieškoti naujų maisto atliekų, todėl specialios sliekų kompostavimo talpos leidžia iš apačios lengvai išimti jau susidariusį kompostą. Taip pat dažnai šios talpos leidžia surinkti komposto arbatą, kurią galima atskiesti su vandeniu ir iš karto tręšti augalus.

Komposto naudojimas. Iš talpos apačios po 3-4 mėnesių jau galėsite išimti susidariusį kompostą ir naudoti jį savo sode, darže, sodinant namines gėles.

Neturite kur dėti maisto atliekų arba komposto?

Maisto atliekų konteineriai. Šalia plastiko, popieriaus, stiklo konteinerių kai kuriuose miestuose, kaip pavyzdžiui Alytuje jau turime maisto atliekų konteinerius (dėl ko be galo džiaugiuosi!). Šiems konteineriams įrengti buvo skirta Europos sąjungos parama. Deja, jų išvystame vis dar labai nedaug… Nuo 2024 metais įsigalios reikalavimas galiojantis visoms Europos Sąjungos valstybėms, kuris informuoja, jog šios valstybės privalės atskirai surinkti maisto atliekas bei jas apdoroti. Todėl neturinčius kur dėti maisto atliekų žmones skatinu pasižvalgyti tokių konteinerių – gal jis yra visai šalia Jūsų namų. Tam, kad pagreitintumėte tokių konteinerių paiešką galite kreiptis į savo regiono atliekų tvarkymo centrą, savivaldybę ir pasiteirauti ar Jūsų mieste yra maisto atliekų konteineriai. Šis maisto atliekų rūšiavimo būdas yra patogiausias ir labiausiai tinkamas tiems, kurie nenori kompostuoti ar neturi kur dėti komposto. Jums namuose reikės turėti atskirą talpą į kurią mesite maisto atliekas ir jai prisipildžius – atliekas ištuštinti į specialų maisto atliekų konteinerį, visai kaip darote su plastiku ar popieriumi.

Atiduokite. Jeigu maisto atliekų konteinerių aplinkui nėra ir iškyla klausimas kur maisto atliekas ar pagamintą kompostą dėti, galite jį pasiūlyti atiduoti artimiesiems, draugams, kaimynams, kurie turi sodus, kiemus ir kurie galėtų priimti jūs kompostą ar maisto atliekas. Šie praturtins savo sodą natūralia, trąša, todėl nauda bus tiek jiems, tiek jums.

Priduokite. Kompostą arba žaliąsias atliekas galima gabenti į specialias žaliųjų atliekų surinkimo, kompostavimo aikšteles. Tokias aikšteles galima rasti kiekviename Lietuvos regione. Neradus informacijos apie žaliųjų atliekų surinkimo aikštelės savo regione skatinu susisiekti su regiono atliekų tvarkymo centru.

Užsisakykite paslaugą. Atliekų surinkimo ir tvarkymo įmonės teikia žaliųjų atliekų surinkimo paslaugą. Užsisakius šią paslaugą yra suteikiamas specialus konteineris į kurį galima mesti žaliąsias atliekas. Gyvenant bute šią paslaugą galima užsisakyti kartu su kaimynais.

Atliekų tvarkymo centrai

VILNIUSKAUNASKLAIPĖDAŠIAULIAIPANEVĖŽYS
ALYTUSUTENAMARIJAMPOLĖTELŠIAITAURAGĖ
Like
Close
Gyvengim ekologiškiau. Bernadeta Laurinaitytė. © Copyright 2024. All rights reserved.