Kas yra veganizmas? Mitai ir tiesa

Veganizmas yra neatsiejama tvaraus ir ekologiško gyvenimo dalis. Mano kelionė į veganizmą užtruko kiek ilgiau nei norėjau, tačiau dabar tai yra mano gyvenimo būdas. Veganizmą suprantu ne tik kaip mitybos įpročius – tai yra žymiai daugiau. Straipsniuose, kuriuose rašysiu apie veganizmą, noriu suteikti Jums daugiau informacijos apie sveikai subalansuotą maistą, veganizmo principus, naudą Jūsų kūnui, sielai, planetai ir pakviesti išbandyti tokį gyvenimo būdą. Šiame straipsnyje pristatysiu kas yra veganizmas, kokių produktų tiek iš maisto tiek iš daiktų pusės veganai atsisako ir paneigsiu dažnai girdimus mitus.

Kas yra veganizmas? Veganismas – tai gyvenimo būdas, kurio pagrindinis principas yra naudoti tik augalinės kilmės produktus, išvengiant ir kaip įmanoma labiau sumažinant gyvūnų išnaudojimą. Žmonės, gyvenantys tokiu pagrindu vengia bet kokio gyvulinės kilmės produkto – ar tai būtų drabužiai, maistas ar bet kokie kiti daiktai.

Iškreipta tiesa. Veganizmo mados banga, žmonių skeptiškumas ir perspaustas radikalizmas iškreipė veganizmo principus bei kitų žmonių nuomonę apie veganus. Savo akimis matau, kaip žmonės išgirdę žodį ,,veganas” iš karto susidaro kažkokią neigiamą nuomonę. Bet žinote, man dėl to yra labai keista, nes tiesa yra visai kitokia. Laikantis pagrindinių veganizmo idėjų toks gyvenimo būdas yra labai pagirtinas. Atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kurie parodo, kad veganiška mityba ir gyvenimo būdas turi teigiamos naudos tiek žmogaus sveikatai tiek aplinkai – kovojant su globalinėmis problemomis. Šioje vietoje, žinoma, kaip ir visur, kyla diskusijos. Yra bandančių įrodinėti, kad veganiška mityba nėra tokia tvari. Vienos tiesos tikrai nėra ir niekada nebus. Tačiau apibendrinus man žinomus duomenis tiek apie mėsos, tiek augalinės kilmės produktų pramonę – aplinkosaugos ir globalinių problemų atžvilgiu – veganiška mityba yra tvaresnė arba žymiai mažiau kenksmingesnė planetai nei įprasta mityba, kuri savo racione turi gyvūlinės kilmės produktų.

Ko veganai atsisako?

Nors viskas atrodo elementaru, veganai ir vegetarai laikosi labai skirtingų mitybos įpročių. Ne naujiena, kad veganai nevalgo mėsos ir pieno produktų. Tačiau tai yra toli gražu ne viskas. Išvardinsiu pagrindinius maisto produktus, kurių veganai pilnai atsisako ir taip pat keletą kitų produktų/medžiagų, kurių atsisako ne visi.

MAISTO PRODUKTAI

  • Mėsa: jautiena, kiauliena, vištiena, antiena ir bet kokia kita mėsa.
  • Organai: kepenėlės, liežuvis, širdis ir bet kokie kiti organai.
  • Žuvys ir jūros gerybės: žuvis, krevetės, moliuskai, kalmarai, krabai, aštuonkojai, šakutės ir bet kokios kitos jūros gerybės.
  • Kiaušiniai: vištos, putpelių kiaušiniai, žuvų ikrai ir panašiai.
  • Pieno produktai: pienas, sviestas, jogurtas, grietinė, majonezas, ledai, sūris ir bet kokie kiti produktai turintys sudėtyje karvės, ožkos ar bet kokio kito gyvūno pieno. Taip pat vengiami ingredientai kaip išrūgos, laktozė ir panašiai.
  • Želatinas – bet kokie ingredinetai kuriuose yra želatinos, pavyzdžiui guminukai, saldainiai.
  • Bičių produktai: medus, kosmetika, ar bet kokie kiti produktai.

KITI PRODUKTAI/MEDŽIAGOS

  • Kailis ir oda: bet kokie produktai, aksesuarai, drabužiai pagaminti iš natūralaus kailio ar odos.
  • Vilna: vilnos produktai, nes vilna yra išgaunama iš avių.
  • Šilkas: šilko produktai, nes šilką pagamina drugiai šilkverpiai.
  • Lanolinas: jo yra daugelyje kosmetikos priemonių – tai yra tepalas, išgaunamas iš avių vilnos.
  • ,,Rennet” (fermentas): jo yra daugelyje kosmetikos priemonių, naudojamas sūrio gamyboje. Tai fermentas, randamas ėriukų ir veršelių skrandyje.
  • Šelakas – šelakas naudojamas nagų lakui, medžio apdailai, maisto pramonėje. Tai yra Indijoje ir Tailande aptinkamo lako vabzdžio sekrecija.
  • Košenilis – raudonas dažiklis, naudojamas maistui ir kosmetikai dažyti, išgaunamas iš vabzdžių.
  • Įvairūs maisto priedai – kai kurie „E numerio“ maisto priedai, įskaitant E120, E322, E422, E471, E542, E631, E901 ir E904, yra gauti iš gyvūninės kilmės produktų.
  • Isinglass” (žuvų klijai) – tai medžiaga, gauta iš žuvų pūslių, naudojama vyno ir alaus gamybos procese.
  • Omega 3 riebalų rūgštys – dažniausiai išgaunami iš žuvies.
  • Vitaminas D3 – išgaunami iš lanolino ar žuvų taukų.

Mitai apie veganizmą

Veganu būti yra labai sudėtinga. Šiais laikais yra suteiktos visos galimybės pilnai maitintis augalinės kilmės produktais. Parduotuvėse, kavinėse, restoranuose vis daugėja maisto alternatyvų veganams. Labai nesudėtinga iš tokio plataus asortimento rasti pakaitalą mėsai, pienui, sūriui ir panašiai. Tai tik įprotis, kuriam reikia šiek tiek laiko įsitvirtinti.

Veganu būti yra brangu. Veganų maisto racione dominuoja daržovės, vaisiai, kruopos ir panašiai, o tai palyginus su jūros gerybėmis, mėsa, žuvimi – tikrai nėra brangu arba bent jau brangiau. Taip pat kavinėse, restoranuose veganiškas maistas būna pigesnis. Nepaisant to, kad sumokėsite šiek tiek daugiau už augalinį pieną, gale Jūs vis tiek būsite sutaupę.

Veganai nieko nevalgo. Kiek tenka pastebėti – veganai kaip tik valgo labai daug įvairaus maisto. Kaip ir minėjau, dabar alternatyvų yra pilna tiek parduotuvėse tiek kavinėse, todėl net ir bet kokį paprastą receptą galima drąsiai pagaminti tik su augalinės kilmės produktais. Kai aiškinu žmonėms ką aš valgau, dažnai atsakau ,,visiškai tą patį ką ir Jūs”, tik visus gyvulinės kilmės produktus pakeičiu augaliniais.

Veganu būti yra nesveika. Jeigu žmogus turi tam tikrų sveikatos problemų – pirmiausia prieš nusprendžiant drastiškai pakeisti mitybą reikėtų pasitarti su daktaru. Bet kitais atvejais, daugybė mokslinių/medicininių tyrimų rodo, kad veganiška mityba padeda žmonėms kovoti su antsvoriu, diabetu, širdies ligomis, vėžiu, artritu ir panašiai. Taip pat manau, kad tai yra puikus vaistas sielai.

Veganai negauna reikiamo baltymų kiekio. Veganai pilnai gauna reikiamą baltymų kiekį iš augalinio maisto: įvairių kruopų, riešutų, pupelių, sėklų, daržovių, sojos ir panašiai. Iš augalinės kilmės produktų galima gauti visus reikiamus mikroelementus. Lygiai taip pat, kaip ir įprastoje mityboje, taip ir veganiškoje, norint gauti visus reikiamus mikroelementus kūnui, reikia valgyti sveiką ir subalansuotą maistą.

Veganiškas maistas yra nuobodus. Atvirkščiai, kaip ir minėjau, veganai valgo labai įvairų maistą. Tai galiu patvirtinti ir iš savo asmeninės patirties. Pradėjus maitintis tik augalinės kilmės produktais pradėjau dažniau eksperimentuoti virtuvėje. Atradau ir vis dar atrandu labai daug naujų prieskonių, produktų, kuriu naujus receptus, todėl veganiškoje mityboje įvairovės tikrai netrūksta.

Šiam kartui tiek! Kitame straipsnyje plačiau aptarsiu veganiškos mitybos teigiamą naudą žmogaus sveikatai.

Like
Close
Gyvengim ekologiškiau. Bernadeta Laurinaitytė. © Copyright 2024. All rights reserved.